Noclegi Krynica Zdrój - Rezerwacja: tel: +48 18 533 03 75, e-mail: orlik@krynica.pl

Co robić latem w Krynicy-Zdroju? Letnie atrakcje dla dzieci i dorosłych w Krynicy

Krynica-Zdrój to perła polskich uzdrowisk oraz ważny ośrodek sportów zimowych. W sezonie letnim kurort przyciąga wczasowiczów, oferując różnorodne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Każdy znajdzie tu coś w sam raz dla siebie, a wiele obiektów przystosowanych jest do wspólnego spędzenia czasu całymi rodzinami. Miasto i okolica zapewniają miejsca do aktywnego wypoczynku, ruchu na świeżym powietrzu, a także dobrej zabawy i relaksu pod dachem. Niezależnie od pogody, wakacyjny pobyt w Krynicy-Zdroju może pozostawić mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Krynica-Zdrój - paw z kwiatów

Krynica-Zdrój to nie tylko zabytkowy Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Mineralne, Łazienki Borowinowe i galicyjskie pensjonaty z czasów rozwoju uzdrowiska. To nie tylko krynicki Deptak, gdzie na każdym kroku kuszą atrakcje, pamiątki i smakołyki tak, że trudno się opamiętać i nie wydać fortuny na spełnianie zachcianek. Wakacyjny pobyt z dziećmi w Krynicy-Zdroju to okazja, żeby skorzystać z ruchu na świeżym powietrzu oraz rozkoszować się pięknem przyrody i rozległymi widokami z górskich szlaków.

Krynica-Zdrój wejście na Deptak

 

Górskie widoki

„W góry! W góry, miły bracie! Tam swoboda czeka na cię” – nawoływał w XIX wieku geograf i poeta Wincenty Pol. Otaczające Krynicę-Zdrój wzniesienia Beskidu Sądeckiego dają wyjątkową możliwość poczucia swobody i podziwiania górskich krajobrazów.

Góra Parkowa

Symbolem miasta jest Góra Parkowa (741 m n.p.m.) z prowadzącą na jej szczyt koleją linowo-terenową, uruchomioną w 1937 r., która jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Kolejka pokonuje różnicę wzniesień 148 m, ale na szczyt można również dotrzeć pieszo, spacerując cienistymi alejkami i zatrzymując się po drodze na ławeczkach przy Stawie Łabędzi, Leśnym Sanktuarium Matki Boskiej, przy „Źródełku miłości”, albo przy źródle „Bocianówka” na Polanie Michasiowej, którego woda miała leczyć kobiety z niepłodności. Na szczycie czekają zjeżdżalnie rynnowe „Rajskie ślizgawki” i Park Linowy „Mamut”.

Słotwiny

Położona na stokach Drabiakówki w Słotwinach (północna dzielnica Krynicy-Zdroju) Słotwiny Arena (896 m n.p.m.) to ośrodek oblegany przez miłośników sportów zimowych, który latem ma do zaoferowania wspaniałe widoki z uruchomionej w 2019 roku wieży widokowej w koronach drzew. Drewniana konstrukcja ma 49,5 m wysokości i obejmuje wznoszące się spiralnie kładki o łącznej długości 1030 m. Przy dobrej widoczności można dostrzec Tatry! Ze Słotwin na szczyt prowadzi całoroczny wyciąg krzesełkowy z wygodnymi 6-osobowymi ławeczkami. A na szczycie najmłodsi mogą skorzystać ze zjeżdżalni o długości 60 metrów.
wieża widokowa w Krynicy

Jaworzyna Krynicka

Wielką całoroczną atrakcją Krynicy-Zdroju jest kolejka gondolowa z doliny Czarnego Potoku na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.). Dużą popularnością cieszy się położona na dachu górnej stacji kolejki platforma widokowa 360 i zjeżdżalnia grawitacyjna dla dzieci. Z tego najwyższego wzniesienia Pasma Jaworzyny można zobaczyć słowacką stronę Tatr, Małe Pieniny, Pasmo Radziejowej, Gorce z Turbaczem, zalesione stoki Beskidu Niskiego, a przy dobrej widoczności nawet Bieszczady z Tarnicą. Pobyt na szczycie urozmaicają punkty gastronomiczne i sklepiki z pamiątkami.

Na nogach lub na rowerach

Piesze wędrówki w górę i z górki

Aktywny wypoczynek w Krynicy-Zdroju nie musi się ograniczać do spacerów krynickim deptakiem i alejkami na Górze Parkowej. Do doliny Czarnego Potoku i na szczyt Jaworzyny Krynickiej prowadzi z centrum miasta zielony szlak przez Przełęcz Krzyżowe. Na wschodnim stoku Jaworzyny Krynickiej mija się Diabelski Kamień. Legenda mówi, że to upuszczony przez diabła głaz wyrwany z tatrzańskich szczytów i niesiony po to, by zniszczyć krynickie źródło o uzdrawiającej mocy.

Rowerowe trasy dla mniej i bardziej wymagających

Drogę na Jaworzynę Krynicką można pokonać na rowerach górskich. Można odpuścić sobie męczący podjazd na szczyt, wywieść rower na szczyt kolejką gondolową i zjechać liczącą ponad 5 km trasą. Koniecznie trzeba pamiętać o kasku ochronnym. Również w rejonie Słotwiny Arena w sezonie letnim działa Bike Park z trasami rowerowymi. Wszędzie czynne są wypożyczalnie rowerów, również elektrycznych. Zwolennikom spokojniejszej jazdy alejkami rowerowymi można polecić trasę rowerową Velo Krynica łączącą Krynicę-Zdrój z oddaloną o 11 km Muszyną. W 2020 roku w Krynicy-Zdroju uruchomiono 8 tras rowerowych MTB o łącznej długości 125 km. Są odrębnie oznakowane i noszą nazwy krynickich źródeł.

Trochę wody dla ochłody

W gorące, letnie dni najchętniej przebywamy w pobliżu wody. Do pobliskiej Muszyny można wybrać się na spływ Popradem. Turyści najchętniej wybierają spływ pontonami, podczas którego można podziwiać nadrzeczne krajobrazy. Spływ pontonami dobrze zniosą osoby w każdym wieku. Zaawansowanym większy zastrzyk adrenaliny zapewni natomiast dynamiczny spływ kajakiem. W Krynicy-Zdroju działa kilka krytych basenów, ale pobyt w niektórych z nich trzeba wcześniej rezerwować. Wodnymi atrakcjami Krynicy-Zdroju są fontanny multimedialne koło Starego Domu Zdrojowego i w Parku Dukieta, które dają pokazy światła i wody w rytm utworów muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej. Każda z nich ma swój własny repertuar uzależniony od dnia tygodnia i godziny.
Krynica-Zdrój - fontanna na Deptaku

Odkryj w sobie dziecko

Historia zabawek

Muzeum Zabawek „Bajka” w Nowych Łazienkach Mineralnych to prawdziwa podróż w czasie. 3,5 tysiąca eksponatów opowiada o dawnych zabawkach i przedmiotach związanych z dzieciństwem ludzi z różnych epok i różnych stron świata. Domowe teatrzyki i szopki, zabawki muzyczne i militarne, kolejki, domki dla lalek, klocki, koniki na biegunach, pluszowe misie, zabawki edukacyjne, gry i przybory szkolne przypomną dorosłym czasy dzieciństwa, a najmłodszym powiedzą o tym, jak i czym bawili się ich rodzice, dziadkowie i pradziadkowie.

Kombinuj, jak się wydostać

Na czas niepogody można polecić krynicki Escape Room. Połączenie świata rzeczywistego z wirtualnym, zagadki, łamigłówki, gry zręcznościowe i nieubłaganie upływający czas. Jak się wydostać z pełnego pułapek sześcianu? Jak uwolnić się z labiryntu ukrytego w głębi egipskiej piramidy? Jak w bazie wojskowej słynnej Strefy 51 uratować Ziemię przed kosmiczną zagładą?

Atrakcje dla dzieci w różnym wieku

W Krynicy-Zdroju bardzo łatwo zagospodarować czas dzieciom w różnym wieku. Place i sale zabaw, minigolf, parki linowe na Górze Parkowej i w dolinie Czarnego Potoku zapewnią radość najmłodszym i wytchnienie rodzicom. Miłośnicy zimowych atrakcji mogą zaszaleć nawet latem, ponieważ już w lipcu startuje ślizgawka w Hali Lodowej, a pobliska Sankostrada na stoku góry Iwonka zapewnia całoroczny saneczkowy zjazd rynną długości niemal kilometra.

Krynickie spotkania z kulturą i sztuką

W pierwszej połowie sierpnia możemy trafić na coroczny festiwal arii operowych i operetkowych im. Jana Kiepury. Krynicki deptak staje się areną upamiętniającą słynnego polskiego tenora, który mieszkał w zbudowanej w Krynicy willi „Patria”. Przez wiele lat propagatorem festiwalu był krytyk muzyczny i dziennikarz Bogusław Kaczyński, którego pomnik w formie ławeczki znajdziemy w Parku Dukieta. Swój pomnik w Krynicy-Zdroju ma też związany z tym miastem Epifaniusz Drowniak, czyli Nikifor, znany malarz prymitywista pochodzenia łemkowskiego. W wolnym czasie można zwiedzić jego muzeum w błękitnej zabytkowej willi „Romanówka” przy Bulwarach Dietla nad Kryniczanką. Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich może zainteresować nie tylko miłośników sztuki, a na szczególną uwagę zasługuje drewniana cerkiew św. Jakuba w Powroźniku, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Krynica-Zdrój to idealne miejsca na letni wypoczynek. Jeżeli szukasz komfortowych noclegów z wyżywieniem w Krynicy to zapraszamy serdecznie do naszego Hotelu!

Hotele Krynica Zdrój, szkolenia, tanie noclegi Krynica Zdrój
Copyright © 2011 ORLIK - komfortowy jak hotel obiekt w Krynicy Zdrój
Designed by E-Lime - strony www i sklepy internetowe
Noclegi Krynica Zdrój
Rezerwacja: tel: +48 18 533 03 75
e-mail: orlik@krynica.pl